نکاتی که در هنگام ورزش کردن باید بدانید

نکاتی که در هنگام ورزش کردن باید بدانید

 

تقریبا هر کسی می تواند با خیال راحت راه رفتن را بگذراند، و ورزش سبک و سبک برای بزرگسالان سالم که بدون علائم ناراحت کننده هستند، مناسب است. اما قبل از مصرف یک رژیم غذایی دشوار، باید با پزشک خود صحبت کنید؟ قطعا اگر دچار آسیب یا وضعیت سلامتی مزمن یا نامطلوب مانند بیماری قلبی یا چندین عامل خطر برای بیماری های قلبی، بیماری های تنفسی مانند آسم، فشار خون بالا، بیماری های مفصلی یا استخوانی (شامل پوکی استخوان(بیماری عصبی یا دیابت هستید و یااگر مشکوک هستید که ممکن است یک بیماری داشته باشید که با برنامه تمرینی تداخل دارد یا اگر علائم ناراحتی مثل درد قفسه سینه، تنگی نفس یا سرگیجه را تجربه کرده اید، با پزشک مشورت کنید.

۱۰ راهنمایی برای اجتناب از صدمات

در هنگام ورزش کردن نکات زیر می تواند به شما کمک کند از آسیب دیدن جلوگیری کنید:

ابتدا  پنج تا ۱۰ دقیقه به طور صحیح گرم کنید. همچنین برای سرد کردن هم در انتها این کار را انجام دهید.

برای شروع به آرامی فعالیت کنید و سپس سطح فعالیت خود را به تدریجافزایش  دهید، مگر اینکه شما در حال حاضر به طور مداوم و با شدت تمرین داشته باشید.

آگاه باشید که آموزش بیش از حد سخت اغلب می تواند باعث آسیب های بیش از حد مانند شکستگی های  مفاصل سفت و یا درد و ماهیچه ها، و تاندون ها والتهاب رباط ها شود. ورزش هایی که باعث تکرار سایش و پاره شدن قسمت های خاصی از بدن شما می شوند مثل شستن (شانه)، دویدن (زانو، مچ پا و پاها)، تنیس (آرنج) – اغلب بیشتر باعث مجروح شدن می شوند. ترکیبی از فعالیت های مختلف و استراحت کافی،  مناسب است.

زمانی که بیمار هستید یا احساس خستگی می کنید،اگر نمیتوانید یک جلسه تمرین را تمام کنید،بعد از تمرین یا در طول روز احساس خستگی زیاد می کنید و یا بعد از تمرین درد را در مفاصل احساس کنیدبه بدن خود توجه کنید.
اگر برای مدتی تمرین را متوقف کردید، ابتدا به سطح پایین تر ورزش بازگردید. مثلا اگر تمرینات قدرتی را انجام می دهید، وزنه های سبک تر را بردارید یا تکرارها یا مجموعه های کمتری انجام دهید.

برای اکثر مردم، نوشیدن مقدار زیادی آب کافی است. اما اگر به سختی کار کنید یا یک ماراتن یا سه گانه انجام دهید، نوشیدنی هایی را انتخاب کنید که مایعات و الکترولیت های ضروری را جایگزین کنند.

لباس و کفش را برای نوع ورزش خود انتخاب کنید. کفش را هر شش ماه پس از استفاده عوض کنید.

برای آموزش قدرت، فرم خوب ضروری است. در ابتدا هنگام تمرین یادگیری از وزنه یا وزنه بسیار سبک استفاده نکنید. هرگز با استفاده از عجله برای تکرار یا تکمیل کردن، و یا تلاش برای بلند کردن وزنه سنگین تر، فرم خوب  را از بین نبرید.

ورزش شدید در شرایط گرم و مرطوب می تواند منجر به جدی شدن بیش از حد و کم آبی بدن شود. سرعت زمانی که درجه حرارت بالاتر از ۷۰ درجه فارنهایت است، سرعت خود را کم کنید. در روزهایی که انتظار میرود دماسنج به ۸۰ درجه فارنهایت برسد، تمرین را در صبح یا عصر که سردتراست یا در یک سالن ورزش با تهویه مطبوع انجام دهید. نشانه های فعالیت بیش از حد، مانند سردرد، سرگیجه، تهوع، ضعف، گرفتگی، یا تشنگی است.

برای جلوگیری از هیپوترمی به طور مناسب برای تمرینات در آب و هوای سرد و بسته به درجه حرارت، لباسی را بپوشید که می تواند شما را گرم کند. دستکش را فراموش نکنید.

منبع: مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *