چراغ جدید آئودی: لیزر و فناوری ماتریسی

AudiLaserInt

رقابت بین خودروسازان بیش از پیش گرمتر و حساس تر شده است. با ظهور کمپانی های چینی، رقابت بسیار فشرده تر نیز گشته است و خودروسازان را به سمت ایجاد نوآوری پیش برده است. آئودی یکی از خودروسازان بنام آلمانی است که می‌توان ردپای فناوری را در محصولاتش دید. به نظر می‌رسد فناوری مربوط به تولید چراغ‌های لیزری و همچنین تکنولوژی ساخت چراغ‌های ماتریسی، این کمپانی را راضی نکرده و از این‌رو آئودی در پی ترکیب چراغ‌های لیزری با فناوری ساخت چراغ‌های ماتریسی است.

فناوری چراغ‌های ماتریسی مورد استفاده در خودروهای آئودی، برای ممانعت از ایجاد مشکل برای راننده‌ای است که از مقابل به خودرو نزدیک می‌شود. همانطور که می‌دانید در طول شب و در اثر روشن کردن چراغ‌های جلو، راننده‌ی خودروهایی که از جلو نزدیک می‌شوند، با مشکل انعکاس نور روبرو می‌شوند. آئودی برای حل این مشکل، فناوری چراغ‌های ماتریسی را معرفی کرده است. در این فناوری ال‌ای‌دی‌هایی درون شبکه‌ی ماتریسی قرار می‌گیرند و در زمان روشن بودن، بصورت هوشمند در صورت تشخیص نزدیک شدن خودرو از مقابل، لامپ‌هایی را که نور آن به سمت خودروی مقابل تابیده می‌شود، خاموش کرده و تنها لامپ‌هایی را که مسیر روبرویی را روشن می‌کنند، در این حالت نگه می‌دارد.

حال آئودی در نظر دارد تا ال‌ای‌دی را با لیزر جایگزین کند. نور لیزر در مقایسه با ال‌ای‌دی بسیار قوی‌تر است و در مسیر مسقیم‌تری نیز می‌تابد. اما استفاده از لیزر به جای لامپ‌های ال‌ای‌دی به معنای یک تعویض ساده نیست، چراکه آئودی تغییراتی نیز در ساختار این فناوری ایجاد خواهد کرد. براساس اطلاعات ارائه شده، آینه‌های کوچکی در داخل هر شبکه‌ی ماتریس قرار خواهد گرفت که در صورت نیاز، سوی انتشار نور لیزر را تغییر خواهد داد. همچنین زمانی که خودرو با سرعت پایینی حرکت کند، منطقه‌ی وسیع‌تری در جلوی خودرو روشن خواهد بود، اما در زمان حرکت در بزرگراه با سرعت بالا، منطقه‌ی روشن شده باریک‌تر خواهد شد. این فناوری تجربه‌ی بهتری را در زمان رانندگی در اختیار رانندگان خودروهای آئودی قرار خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *